Asi nie jedna mamička novorodenca, v období dojčenia ochorenie. Hovoríme najmä o vírusoch, chrípke, alebo obyčajnom nachladnutí. Tu sa však vynára niekoľko veľmi dôležitých otázok. Kojiť svoje dieťa aj počas choroby? A ak áno, ako sa liečiť, aby sme bábätku nepoškodili? Sú lepšie lieky z lekárne, alebo prírodné čisto prírodné liečivá? Nuž jednoznačnú odpoveď vám nedá pravdepodobne nikto. Môžete sa však riadiť niekoľkými zásadami, na ktorých sa väčšina odborníkov zhoduje.
Dojčiť, alebo siahnuť po náhrade mlieka?
Tak napríklad na túto otázku existuje jednoznačná odpoveď. Dojčiť, by ste počas choroby určite nemali prestať. V tomto mlieku sa totiž nachádza množstvo protilátok, ktoré vášmu bábätku iba pomôžu pri budovaní silnej imunity. Dajte si pozor iba na to, aby ste ho nenakazili cez svoje ústa, alebo dýchaním. Nie je na škodu použiť ochranné rúško, tesne pred dojčením vyumývať ruky a bábätko nepusinkovať. To však platí po celý čas choroby, nie iba pri samotnom kojení.
Lieky alebo príroda?
Ak ochoriete a dojčíte, určite sa s touto situáciou zverte svojmu lekárovi. Ten, by vám mal predpísať také lieky, ktoré dieťaťu neublížia. V tomto prípade sa nespoliehajte na voľno predajné liečivá a rady lekárnikov.
Ak patríte k mamičkám, ktoré pri chorobe používajú bylinkové čaje s medom a citrónom, nemusíte sa obávať, že svojmu dieťaťu uškodíte. Vo všeobecnosti platí, že med, by sa v strave dieťaťa nemal nachádzať až do dovŕšenia prvého roku života. pokiaľ ho ale užívate ako liečbu, určite svojej ratolesti poškodíte menej, ako napríklad antibiotikami. Bylinkové čaje, by mali byť pre dieťa tiež bezpečné. Vyhnite sa ale silným koncentráciám. Taktiež nie je na škodu, ak si budete pripravovať čaj iba z jedného druhu bylinky. Ak by sa po dojčení na pokožke vášho bábätka objavilo začervenanie, alebo vyrážky, budete vedieť ľahšie zistiť, ktorý bylinka preňho nie je vhodná.