Dnes už namiesto žiaroviek nastúpili na trh sofistikovanejšie a úspornejšie technológie. V dnešnej dobe im dominujú LED produkty, ktorých na trhu nájdeme celý rad a majú využitie ako v klasických domácnostiach, tak v priemyselných prevádzkach.
Táto technológia využíva schopnosť polovodičové diódy vyžarovať svetlo.LED žiarovky teda spotrebujú oveľa menej energie než klasické „edisonky“. Je to preto, že sa neprehrievajú a ich životnosť je teda mnohonásobne vyššia. Ďalšie ich výhody sú v odolnosti voči chladu a vydržia aj ľahko nešetrné zaobchádzanie v podobe nárazov či vibrácií. S tým by si stará známa klasika až toľko neporadila.
Samozrejme musíme počítať s vyššou obstarávacou cenou, ale keď si to spočítate, tak sa vám ich nákup rozhodne vyplatí. Na trhu nájdete rôzne typy, ktoré sa hodia do vašej domácnosti a tiež kritériá k výberu. Takýto užitočný prehľad nájdete napríklad tu: https://www.ledprodukt.sk/68-led-žiarovky-gu10-bodovky. Nebojte sa ich vyskúšať aj vy, určite budete nadmieru spokojní.
Teraz sa pozrieme na zaujímavé fakty, o ktorých ste možno ešte nepočuli.
Boli tu možno skôr, než sme si mysleli.
Prvý človek, ktorý sa sústavne a hlbšie zaoberal práve LED osvetlením, bol sovietsky vedec Oleg Vladimirovič Losev. Na túto tému publikoval niekoľko štúdií už od 20. rokov minulého storočia. Pozoroval emisiu svetla z kryštálu diódy vyrobené z oxidu zinočnatého a karbidu kremičitého pri prechode elektrického prúdu. Jeho bádanie bohužiaľ prerušila 2. svetová vojna, ktorá ukončila jeho život. Prvú diódu vyrobil až v roku 1962 americký inžinier Nick Holonyak, ktorý preto býva považovaný za skutočného otca tejto technológie.
Vďaka tomu sme sa dostali od teórií k realite, ktoré sa tešíme dnes. Máme k dispozícii krásne a dizajnové osvetlenie, ktoré nám robí radosť dlhý čas. Vďaka neustálemu pokroku si môžeme vyberať z širokej škály farebného svetla čarovnej ríše diód a reflektor. Môžeme je ovládať pomocou ovládačov, nechať ich žiariť alebo stmievať. Všetko je dokonale v našich rukách.